Det konstnärliga har spelat en viktig roll i de resandes historia, inte bara i sång, musik och på estraden, utan också i bildkonsten. Det finns bilder av resande i glädje och sorg ända från 1500-talet.
Richard Magito Brun kommer att visa flera exempel på lördag. Målningar, teckningar, tryck och illustrationer som ger glimtar ur resandefolkets historia. Här syns resande både som motiv och som uppdragsgivare inom konsten. Många resande har också haft sin försörjning av att sälja tavlor, ”att beckna macklingar” som det hette.
Det är fri entré till föredraget, som hålls kl 14 på lördag 10 december i Frölunda Kulturhus vid Frölunda torg. Efteråt finns det möjlighet till frågor och samtal om resandefolket och dess kultur.
Arrangemanget genomförs av Kulturgruppen för resandefolket, med stöd av Göteborgs Stads kulturförvaltning och ABF Göteborg.