John Galliano blev polisanmäld för bråk och rasistiska uttalanden efter en natt i Paris i förra veckan. Modehuset Dior, där han var chefsdesigner, har gett honom sparken. På internet sprids dessutom videor från tidigare tillfällen då han uttalat sig rasistiskt och säger att han ”älskar Hitler”
Hyllning blir istället ”Hall of shame”
– Vår Gallianoklänning är vårt senaste stora inköp och ett stort huvudnummer i den här utställning, därför kändes det inte möjligt att bara negligera det här, säger Röhsskas chef Ted Hesselbom.
En del i utställningen som var en hyllning till Galliano, görs nu om till ”Hall of Shame”. Och John Galliano och hans klänning får sällskap i skamvrån av tre andra stora modeskapare; Coco Chanel, Hugo Boss och Tommy Hilfiger.
– När vi visade Coco Chanel tog vi upp hennes relation till Nazityskland under andra världskriget och tyvärr finns det flera liknande händelser i modehistorien, säger Ted Hesselbom.
Skandalen kom olägligt
Både Coco Chanel och Hugo Boss hade kopplingar till Nazityskland och Tommy Hilfiger sade på 90-talet att om han hade vetat att asiater och svarta skulle använda hans kläder hade han aldrig gjort dem.
Ted Hesselbom poängterar att ingen kan ta ifrån John Galliano hans storhet som egensinnig kreatör.
– Vi tycker fortfarande att John Galliano är en av nutidens intressantaste modeformgivare men det blir inte självklart att visa hans verk utan att kommentera hans mycket tveksamma uttalande.
Skandalen kommer ytterst olägligt för John Galliano. På fredag har modehuset Dior en visning som skulle bli en stor show med Galliano. Trots att han nu fått sparken ska visningen bli av, enligt Dior.
”Hoppas han gör en pudel”
– Och på lördag ska han visa sin egen kollektion i London. Jag hoppas att han då gör en pudel och ber om ursäkt, säger Ted Hesslbom.
– Det ska bli intressant att se om han själv går ut på cat walken, som han brukar. Och hur publiken reagerar – om det nu kommer nån publik…