För göteborgarna är säkerheten viktigast
- Säkerhet, bostadsbyggande och kollektivtrafik. De tre frågorna hamnar i topp när göteborgarna får önska sig framtida satsningar i den egna stadsdelen.
Frågan ställdes i kommunens tredje stora medborgarundersökning i höstas: ”Vad i din närmiljö ser du helst att Göteborg ska satsa på inom fem år?” De svarande, som valts ut slumpvis, fick välja tre av 21 alternativ.
Eftersom det var första gången frågan ställdes till så många, nästan 5.000 personer, är svaren intressant läsning för stadens politiker och andra beslutsfattare.
Säkerhet och trygghet hamnade klart i topp, tätt följt av bostadsbyggande och därefter kollektivtrafik.
– Anmärkningsvärt att trygghetsåtgärder ligger högst upp på listan trots att staden satsat särskilt på detta i flera år. Siffrorna visar att det är viktigt att fortsätta den satsningen, konstaterar en arbetsgrupp som analyserat svaren.
Satsningen på trygghet och säkerhet bedrivs bland annat i projekten Tryggare och mänskligare Göteborg och Trygg och vacker stad.
Borghild Håkansson, projektledare för Tryggare och mänskligare Göteborg, håller med om att många göteborgare är missnöjda med säkerheten, till exempel på gångbanor och vid hållplatser.
– Så är det bevisligen. Men det är väldigt positivt att människor är engagerade i säkerhet och trygghet, de bryr sig. Därför jobbar vi mycket med trygghetsvandringar i stadsdelarna, för att se vad som kan fungera i stadsmiljön, säger Borghild Håkansson.
Säkerheten en prioriterad fråga
Enkäten hade också frågor om hur nöjd man är med säkerheten i stadsdelen idag, till exempel vad gäller skadegörelse, inbrott, våld och misshandel. Då fick säkerheten det låga betyget 50, vilket gör att frågan hamnar i kategorin ”prioritera!”.
Men omdömena skiljer sig kraftigt mellan stadsdelarna. Sämst ligger Bergsjön på 36 medan Styrsö ligger högst på 80. Förutom Bergsjön har fyra stadsdelar ett värde under 40: Lärjedalen, Tynnered, Biskopsgården och Backa.
– Det varierar extremt mycket och får sägas vara klassbetingat. Men upplevelsen av trygghet hänger inte ihop med kriminalitet i form av polisanmälda brott, det är två helt skilda saker. I Göteborgs innerstad är folk trygga, trots att där begås oändligt mycket mer brott än i till exempel Bergsjön, där man upplever sig vara mindre trygga, kommenterar Borghild Håkansson.
Bostadsbyggande viktigt i Gunnared
Bostadsbyggandet hamnar alltså på andra plats. Främst vill invånare på Styrsö, i Bergsjön och Gunnared satsa på bostadsbyggande, medan villatäta områden som Askim, Torslanda, Backa och Älvsborg är mindre intresserade av det.
– Logiskt, eftersom många börjar sin boendekarriär i miljonprogramsområdena och de som bor i villa inte känner större behov av fler bostäder, såvida inte barnen är på väg att flytta hemifrån, konstaterar analysgruppen.
Satsningar på kollektivtrafik önskas mest av invånarna i Askim, Torslanda, Kärra-Rödbo och Styrsö.
Mats Fahlgren
Här är alternativen presenterade i den rangordning undersökningsresultatet gav.
1 Trygghetsåtgärder
2 Bostadsbyggande
3 Kollektivtrafik
4 Luftkvalitet
5 Snöröjning
6 Gatuunderhåll
7 Städning
8 Återvinningsställen
9 Naturområden
10 Cykelbanor
11 Torg/öppna platser
12 Parkeringar
13 Lekplatser
14 Bullerdämpning
15 Bilfria gator
16 Motionsanläggningar
17 Parker
18 Badplatser
19 Bibliotek
20 Gångbanor
21 Medborgarkontor