Personer födda 2004 och tidigare bör använda engångsmunskydd i kollektivtrafiken, alltid i rusningstrafiken mellan klockan 7 och 9 och klockan 16 till 18 men också vid andra tider så länge det råder utbredd samhällsspridning av covid-19. Foto: Lo Birgersson

2021-02-17 | 1 min läsning

Särskilda rekommendationer i Västra Götaland från 17 februari

Smittspridningen ökar och fler läggs in på sjukhus i Västra Götaland. Därför beslutade smittskyddsläkaren på onsdagen om nya rekommendationer. Det handlar bland annat om distansundervisning på gymnasierna och munskydd i kollektivtrafiken och vissa inomhusmiljöer. De nya rekommendationerna gäller från idag 17 februari till och med 14 mars.

Antalet bekräftade fall av covid-19 ökade med 14 procent mellan vecka 5 och vecka 6. Stickprov visar också att den brittiska virusvarianten fortsätter att öka. Dessutom har behovet av sjukhusvård för covid-19 slutat att minska.

Gäller till 14 mars

– Det är en mycket allvarlig situation då vi åter börjar få en ökning av antalet nya fall med covid-19. Vi befinner oss i ett läge där risken är mycket stor att smittspridningen tar ytterligare fart, säger smittskyddsläkare Thomas Wahlberg.

Smittskyddsläkaren i Västra Götaland har därför beslutat om nya regionala rekommendationer. Rekommendationerna införs efter samråd med Folkhälsomyndigheten och Länsstyrelsen i Västra Götalands län. De börjar gälla omedelbart från idag, 17 februari och gäller till och med 14 mars 2021. De omprövas fortlöpande utifrån hur smittspridningen utvecklar sig.

Förstärker Folkhälsomyndighetens allmänna föreskrifter och råd

Utöver Västra Götalands lokala rekommendationer gäller även Folkhälsomyndighetens allmänna föreskrifter och råd, liksom tidigare.

De regionala rekommendationerna ska ses som en förstärkning lokalt i Västra Götaland.



Prenumerera så du inte missar något nytt!

FAKTA | Särskilda rekommendationer i Västra Götaland från 17 februari

  • Du bör begränsa antalet nya nära kontakter genom att endast umgås med de personer som du normalt träffar. Om du träffar andra personer än de i din mindre krets, bör ni undvika att vara nära varandra. Umgås helst utomhus, men tänk på att hålla avstånd även där.
  • Du bör undvika platser som exempelvis kollektivtrafik, köpcentrum och butiker om det är risk för trängsel. Välj att handla på tider när minimalt antal andra personer finns i butiken. Vistas i butiken så kort tid som möjligt, och handla helst utan medföljande sällskap.
  • Avstå helst från icke nödvändiga resor. Men om du måste resa, gör det då så smittsäkert som möjligt. Du bör använda engångsmunskydd (detta gäller personer födda 2004 och tidigare) när du reser med kollektivtrafik, alltid i rusningstrafik (kl. 7–9 och kl. 16–18) men även vid andra tider så länge det råder utbredd samhällsspridning av covid-19.
  • Använd engångsmunskydd i situationer där nära kontakt, under längre tid i inomhusmiljö, inte går att undvika. OBS: Munskydd ersätter inte regeln att undvika nära kontakt och att hålla avstånd.
  • Fortsätt arbeta hemifrån så ofta du kan. På arbetsplatser där hemarbete inte är möjligt, undvik trängsel, håll avstånd och försök träffa så få som möjligt. Det gäller även i fikarum och personalrum. Om du har luftvägssymtom, även lindriga, stanna hemma.
  • Smittskydd Västra Götaland rekommenderar fortsatt undervisning inom gymnasieskolan med högst 20 procent närundervisning.