Foto: Johan Flanke

2023-12-15 | 4 min läsning

Second hand-experten Johanna tipsar om kläder och julklappar

”Vi skulle klara oss länge med att bara använda saker som redan är producerade”. Det säger Johanna Montell, utredare på Kretslopp och vatten.

Under sex och ett halvt år har Johanna köpt alla sina kläder second hand eller sytt dem själv av återanvänd textil.

– I dag kan du hitta allt som du behöver på second hand, säger hon och ger tips till den som vill köpa kläder inför jul och nyår på second hand.

Johanna är noga med att känna på klädernas kvalitet. Foto: Johan Flanke

Johanna Montell rör sig vant bland ställningarna med kläder på Stadsmissionens second hand i Alelyckan. Hon känner på kvaliteten i klädernas tyger, håller upp dem mot sin egen kropp och kollar informationen på lappen inne i kläderna.

– Jag är klädintresserad och om jag vill haka på någon trend utan att stötta ”fast fashion” behöver jag vara lite kreativ och tänka utanför boxen ibland, säger hon.

Hennes tips för den som vill börja handla second hand-kläder är att låta sig inspireras av andras kläder i stället för att kopiera andras klädstil.

Fixa kläderna till jul och nyår utan att köpa nyproducerat

Johanna Montells bästa tips:

  • Kolla vad du har hemma. Kanske behöver du bara komplettera det som du har med en glittrig brosch eller en fin slips för att få det festligare
  • Inför besöket på second hand-butiken: Gör en lista över de plagg som du saknar till din tänkta klädsel
  • De kurerade second hand-butikerna i centrala Göteborg är bra på att ha framme säsongskläder, så att du slipper leta lika mycket
  • Gå direkt till kläderna i second hand-butiken, fastna inte bland alla andra prylar
  • Jämför kläderna med din kropp. Ta med de som kan passa till provrummet
  • Prova, prova, prova
  • Fundera på om det är några plagg som kan passa dig om de sys om
  • Låna av andra eller från ett klädbibliotek

 

Fler hållbara tips: Smarta kartan

– Det går att hitta kläder som har ungefär samma snitt utan att det behöver vara exakt samma märke. Inom mode kommer allt tillbaka i cykler, säger hon.

 ”Mitt bidrag till en hållbar värld”

Johanna Montell saknar inte att köpa nyproducerade kläder.

– Jag känner mig illa till mods av att se all reklam för nya plagg. Jag tänker på den stora klimatpåverkan som produktionen av kläder har, på de farliga arbetsvillkoren för personer som syr kläderna och på hur kläder som inte blir sålda bränns. Att bara köpa kläder på second hand känns bra för mig. Detta är ett av mina bidrag till en hållbar värld, säger Johanna Montell.

Johanna skulle vilja se second hand-butikerna på samma platser som butiker som säljer nyproducerade varor. Foto: Johan Flanke

Hennes bästa tips för den som vill handla second hand-kläder är att se vad för kläder som finns i garderoben, göra en lista över de sorters plagg som man vill komplettera eller utöka sin klädgarderob med och ta med sig många kläder till provrummet.

– Häng inte upp dig på storleken som står i plagget. Storlekarna skiljer sig så mycket mellan olika märken. Jag tar med mig alla plagg som jag tror kan passa mig till provrummet. Sedan gäller det att prova, prova, prova, säger Johanna Montell.

Ett annat tips är att handla på nätet.

– I dag är det lika lätt att köpa second hand-kläder som nyproducerade kläder på nätet. Andra lösningar är att se om det finns ett klädbibliotek i närheten där du kan hyra festkläder eller kolla med dina vänner. Alla har vi festkläder som vi bara har använt några få gånger hemma, säger hon.

Kombinera second hand med nyköpt

Förutom kläder till sig själv handlar hon också en hel del julklappar på second hand, men för att lyckas med det säger hon att det kan behövas tid.

– När du har en tänkt julklapp till någon kan du skapa en bevakning av det på second hand-sajter. Du kan också efterlysa det du vill köpa på lokala köp- och sälj-grupper på Facebook, säger Johanna Montell.

Om man tycker att det är pinsamt att ge bort saker som är köpta i en second hand-butik är hennes tips att kombinera ett second hand-köp med något nyproducerat.

– Du kan köpa en flätad korg, ostknivar och uppläggningsfat på second hand och komplettera presentkorgen med färska ostar och en flaska vin. Satsa på en fin inslagning. Sedan behöver du ju inte säga att det är köpt på second hand, säger hon.

Vill ha fler second hand-butiker i shoppingstråken

Om hon själv fick önska sig en sak så skulle det vara att det fanns fler second hand-butiker och de får gärna ligga där butiker som säljer nyproducerade saker ligger.

– Då skulle fler se att det som de söker finns på second hand, säger Johanna Montell.



Prenumerera så du inte missar något nytt!