2002-09-11 | 3 min läsning

Skördefest i Trädgårdsföreningen

Det vankas mot höst. I Trädgårdsföreningen där nyponen lyser röda rustar man till Trädgårds- och skördefest i dagarna två, lördag och söndag den 14 – 15 september. Att konkurrera om göteborgarnas uppmärksamhet en valhelg är förstås inte enkelt. Men park- och naturförvaltningen, som är arrangör, lovar oväntade och annorlunda upplevelser. Och inslagen spänner över ett brett register, från det riktigt bondska i vår kultur med mjölkning av kossan Rosa, bygdedans och polskor från logar och vägskäl till indisk tempeldans, fårvallning och säckpipor. En och annan udda figur dyker också upp. Kanske finns det väsen i parken? Du får se.

– Årets skördefest präglas av kultur, inspiration och upplevelser. Och vi håller tummarna för att den blir en lika stor succé som rosenfesten som arrangerades på försommaren, säger Carola Lindblom, projektledare.

Vinnarträdgård koras

Vinnaren till bästa idéträdgård utses på söndagen klockan 13. Mästerodlaren koras av Anita Markusson, ordförande i Svenska Rosensällskapet. Intresset för de fem idéträdgårdar som uppförts i parken, där temat varit rosor i samplantering med andra växter, har varit stort. Många besökare har röstat på sin favorit och ”Rosens år” har satt avtryck, både hos besökarna i parken och i hela trädgårdsvärlden.

Inspiration får besökarna också från ”Gröna” föreningar och Svenska Rosensällskapet som ger råd och tips om odling och trädgårdsskötsel.

Utställarna visar sina produkter; blommor och grönt finns till försäljning. Äpplen hör förstås hösten till och en pomolog är på plats och artbestämmer frukter och ger tips om odling.
En egen koloniträdgård är en dröm för många. Det vet Koloniträdgårdsföreningen som ger råd och tips om hur man sköter en koloniträdgård, vart man vänder sig för att få en egen liten täppa, utbyggnadsplaner med mera.

68A8.jpgHöstplantering, äpplen, lin och dansande gudinna

På scenen vid Direktörsvillan blir det musik, sång och dans. Och det är här som gudinnan i den indiska tempeldansen välsignar världen för livskraft och blomstring. En magisk park i skördetid bjuder också på mer handfasta inslag som linberedning och hur man gör en liten höstplantering att ha på balkongen eller i trädgården. Plantor, krukor och odlingsställ finns till försäljning. Hejare, spik och virke finns för den som känner sig manad, att utan kostnad, göra sin egen fågelholk. Besökare till Palmhuset och till Fjärilshuset behöver inte heller ta upp plånboken för där är det gratis inträde under festdagarna.

Gastronomiska inslag blir det också då Restaurang Trädgår´n tillagar en höstmåltid vid scenen och Rosencafét bjuder på servering med sångmeny. I Lagerträdshuset visas textil, trä och keramik.

Pyssel och teater för barnen

Barnen har också mycket att se fram emot. I Direktörsvillan blir det Kasperteater och höstpyssel. Och så kan man hälsa på djur från barnens Zoo i Slottsskogen och pröva ponnyridning.

– Helst vill vi även locka tonåringar till den här sortens arrangemang i Trädgårdsföreningen så nästa år får det väl också bli skördepunk, säger Carola Lindblom.

Trädgårds- och skördefesten pågår lördag klockan 11 – 17, söndag 11 – 16.



Prenumerera så du inte missar något nytt!