2006-06-07 | 2 min läsning

Slottsskogen till final i tävlingen om Sveriges vackraste park

Slottsskogen är en av tio finalister i tävlingen om Sveriges vackraste park. Tävlingen avgörs i månadsskiftet juli/augusti och göteborgarna kan vara med och rösta på Göteborgs stora gröna lunga.

För några år sedan kammade Göteborg och Botaniska Trädgården hem priset.

Nu är det dags för Slottsskogen där azaleorna nu prunkar och folk flanerar, äter picknick och leker på de stora ängarna. I en av djurhagarna kan man se två små, nyligen födda älgkalvar kliva omkring. Många uppsöker också Barnens Zoo. Att hålla en dunmjuk liten kyckling i handen kan ge bestående intryck.

Målet var att höja livskvalitén

Slottsskogen med stora ytor, djurpark, berg, vild och tuktad natur är verkligen något att vara stolt över. En jämförbar park finns inte i hela Sverige. Mycket har fått stå orört alltsedan invigningen 1876. Det är ett gott betyg åt August Kobb, parkens grundare vars mål var att höja livskvalitén för alla besökare.

Tävlingen, som arrangeras av en tillverkare av gräsklipparmotorer, arrangerades för första gången i Sverige 2003. Vinnarna hittills är Göteborgs Botaniska Trädgård, Örebro Stadspark och Ronneby Brunnspark.

600C.jpg

Foto: Klas Eriksson

Finalister i Sveriges vackraste park 2006:
Bergianska Trädgården, Stockholm
Fredriksdal trädgårdar och muséer, Helsingborg
Grönsöö Slottspark, Enköping
Norrvikens Trädgårdar, Båstad
Skansen, Stockholm
Slottsskogen, Göteborg
Sofiero Slottspark, Helsingborg
Umedalens Skulptur- & Spapark, Umeå
Uppsala Botaniska Trädgård
Växjö Stadspark



Prenumerera så du inte missar något nytt!