Spara vatten – duscha till en schlager
Dricksvattenproduktion kräver både el och kemikalier och varmvatten är energikrävande. Genom kortare duschar kan du minska din miljöpåverkan.
Duscha till en schlager
- I Sverige, och Göteborg, gör vi av med 140 liter vatten per dygn och person, varav 60 liter används till personlig hygien.
- I genomsnitt duschar vi 5,5 gånger per vecka i sex minuter*
- Varje minut förbrukar cirka tio liter vatten.
- Att i stället duscha tre minuter, vilket är lika lång tid som en schlagerlåt får vara, sparar alltså minst 30 liter vatten per gång
- Om alla göteborgare kortade sin duschtid till tre minuter skulle vattenförbrukningen under ett år minska med 5 148 miljoner liter eller lika mycket vatten som krävs för att fylla Valhallabadets alla åtta bassänger 1 200 gånger
*Källor opinionsundersökningarna Ipsos Norm och Novus
– Vårt mål är en förbrukning på 100 liter per person och dygn, säger Josefin Lundberg Abrahamsson, avdelningschef dricksvattenproduktion på Kretslopp och vatten. Det är lika mycket som danskarna förbrukar och de har samma levnadsstandard som vi i Sverige.
Kortare duschar sparar el och kemikalier
I Göteborg tas råvatten från Göta älv för att producera dricksvatten i vattenverken. Vi har alltså inte brist på vatten, men Göteborg växer och dricksvattnet från vattenverken måste räcka till fler. Om inte så måste vattenverk och ledningsnät byggas ut, vilket är påfrestande både för miljö och ekonomi. Dessutom kräver reningen el och kemikalier.
Fler tips som sparar vatten
- Ha en kanna vatten i kylen, så slipper du spola tills det blir kallt
- Fyll disk- och tvättmaskinen och använd eco-programmet
- Stäng av kranen medan du borstar tänderna eller rakar dig
- Duscha istället för att bada
- Vattna trädgården med regnvatten på morgon eller kväll
- Laga droppande kranar
Om alla göteborgare duschar till en schlager skulle det under ett år spara 3 000 megawattimmar el vilket motsvarar elförbrukningen för 150 eluppvärmda villor. Dessutom skulle det spara 720 ton kemikalier i reningsprocessen.
– Det skulle vara ett steg för vårt arbete för att nå Göteborgs Stads mål om att ha nära noll koldioxidutsläpp 2030, säger Josefin Lundberg Abrahamsson.
Med uppmaningen om att duscha till en schlager vill Kretslopp och vatten få göteborgarna att tänka till över sina duschvanor, men också sin vattenanvändning i stort. Och Mello-artisterna i kampanjen delar gärna med sig av sina tips:
Stäng av strålen och ställ in vatten i kylskåpet
– Mitt tips för att spara vatten är att stänga av duschen när man tvålar in sig och ha lågt vattentryck i sin dusch, säger Ida Redig, som var med i Melodifestivalen 2018 med låten ”Allting som vi sa”.
Peter Samuelsson, basist i Barbados, har varit med i Melodifestivalen fyra gånger mellan 2000 och 2003 och kommit tvåa med låtarna ”Se mig” och ”Allt som jag ser”. Vid sidan av musiken driver han en VVS-firma.

Peter Samuelsson från Barbados är en av artisterna som medverkar i kampanjen. Foto: Anna-Lena Lundqvist
– Dricksvatten i kranen är en lyx som vi har i Sverige. Det är självklart att spara på något som inte är en självklarhet i andra delar av världen. Blir man medveten om det så gör man val som förbrukar mindre vatten, säger Peter Samuelsson.
Caroline Wennergren, har varit med i Melodifestivalen 2005 med ”A different kind of love” och 2015 med ”Black Swan”. Hon vill uppmana göteborgarna att inte duscha så ofta.
– Det handlar om att vara rädd om huden. Den torkar ut, säger Caroline Wennergren.
Ett annat tips som hon har för att spara vatten är att ha en flaska med kallt vatten i kylskåpet. Då slipper man spola massa vatten ur kranen för att få fram kallt vatten när man vill dricka.
Kampanjen ”Duscha till en schlager”
Pågår på Göteborgs Stads cirka 300 informationstavlor från 29 april till 12 maj och i digitala kanaler.
Läs mer: