2010-06-22 | 2 min läsning

Spårvägens bussverksamhet bjuds ut till försäljning

Styrelsen för Göteborgs Spårvägar bjuder nu in intresserade köpare att lägga bud på aktierna i GS Buss AB som länge dragits med förluster. Intäkterna har inte ökat i takt med att kostnaderna för löner, material och bränsle har stigit.

– Bolaget har avtal som sträcker sig åtta till tio år och verksamhetens resultat har successivt försämrats. I kollektivtrafiken är det också svårt att rationalisera – det krävs en förare i varje buss, säger Göteborgs Spårvägar-koncernens vd Lars-Börje Björfjäll.

550 anställda berörs

– Inom administrationen och på den tekniska sidan har vi gjort omfattande rationaliseringar, men detta har inte räckt.

Cirka 550 anställda berörs av försäljningen.

– Men alla anställda har kvar sina anställningar i bolaget. Det är aktierna i bolaget som avyttras och det påverkar inte anställningarna, säger Lars-Börje Björfjäll.

Det är kommunstyrelsens presidiedelegation som gett Göteborgs Spårvägar i uppdrag att sälja ut bussverksamheten. Under den gångna våren har man undersökt marknadens intresse och bland annat tagit in indikativa bud på ett övertagande.

– Det finns helt klart ett intresse, säger Lars-Börje Björfjäll.

Fram till den förste augusti tar Lars-Börje Björfjäll emot intresseanmälningar via e-post eller brev. För mer information se länken till Göteborgs Spårvägars webbplats nedan.

Innan försäljningen slutförs ska både kommunstyrelsen och kommunfullmäktige ta ställning till budet.

Fotnot:
Ett så kallat indikativt bud är ett icke bindande bud som tas in av säljaren för att se om det finns något intresse på den aktuella marknaden.



Prenumerera så du inte missar något nytt!