2005-10-07 | 3 min läsning

    Staden vidgar samarbetet med Chalmers och universitetet

    Ett brett samarbete med öppen kommunikation på fler och nya arenor. Det är vad Göteborgs Stad, Göteborgs universitet och Chalmers vill eftersträva i sitt framtida samverkan. På fredagen undertecknades ett nytt avtal mellan de tre parterna.

    – Vi ska stödja varandra, det finns mycket att vinna för alla inblandade parter med en samverkan. Vi behöver forskningen för att förflytta oss, säger Catarina Dahlöf, tillförordnad stadsdirektör i Göteborgs Stad.

    Ser fram emot tvärvetenskap

    Det avtal som undertecknades på fredagen av Catarina Dahlöf, universitetsrektor Gunnar Svedberg och Chalmers rektor Jan-Eric Sundgren är en utökad och omarbetad version av det avtal som skrevs i samband med storstadssatsningen.

    Nu har Göteborgs Stad alltså tagit initiativet till att bredda samarbetet att gälla många fler delar av forskningen och samhällsutvecklingen i Göteborg.

    Samarbetet ska fördjupas genom ”ett utvecklat partner- skap som stödjer Göteborgssamhället och sätter en hållbar utveckling i centrum”.

    – Det pågår till exempel en spännande stadsbyggnads- utveckling där man kan para tekniken med beteende- vetenskap. Hur trivs människor, hur ska vi utforma miljön för medborgarna i framtiden?, fortsätter Catarina Dahlöf.

    Hon nämner också utveckling inom äldreomsorgen där teknik och beteendevetenskap kan mötas.

    – Jag ser mycket fram emot den tvärvetenskapliga delen i samarbetet!

    Norra Älvstranden lyckat exempel

    Universitetsrektor Gunnar Svedberg berättar att Göteborgs universitet nyligen utsetts till bästa svenska universitet att samverka med det omgivande samhället.

    – Om man tittar historiskt så uppstod högskolan i högsta grad genom ett samarbete med staden och det är viktigt att samverkan fortsätter på ett bra sätt, konstaterar han.

    Och Chalmers rektor Jan-Eric Sundgren fortsätter resonemanget:

    – Det är naturligtvis viktigt för Chalmers att vara en del av den regionala utvecklingen och de aktiviteter som pågår. Det händer mycket och det är självklart att ha nära samverkan med Göteborg som stad. Det är där dynamiken finns och nya saker skapas.

    Några exempel på tidigare lyckade samarbeten som nämns i det nya avtalet är utvecklingen av Norra Älvstranden, det långsiktiga erfarenhetsutbytet i exempelvis Tryggare och mänskligare Göteborg och Förvaltningshögskolans råd.

    I avtalet nämns också utvärderingen av storstads- satsningen och uppföljningen av SDN-organisationen.



    Prenumerera så du inte missar något nytt!