2005-05-12 | 1 min läsning

    Stadens IT-system hotas av brand

    Stora delar av stadens IT-system, bland annat mejlen, hotas att stängas av på grund av en brand i källaren till ADB-kontoret, Göteborgs Stads centrala IT-verksamhet.

    Det är garaget under ADB-kontoret som drabbats av en brand på torsdagsförmiddagen. Den är nu släckt men lokalerna är fortfarande rökfyllda och byggnaden har fått utrymmas. Fastigheten ligger vid Rosenlundsgatan i Centrala Göteborg.

    Så snart som personal kommer in i byggnaden igen kommer servrar och annan datautrustning att stängas av.

    ADB-kontoret har 300 servrar och datorer i kontorets serverhall. På grund av den kraftiga röken kan kontorets personal inte gå in och säkra maskinerna.

    – Detta kan få konsekvenser på hårddiskar, maskiner och så vidare, säger Lars Arvidsson, säkerhetsansvarig vid ADB-kontoret.

    – Det som vi skulle vilja göra men som vi inte kan är att ta ner alla servrar på ett bra sätt, säger Lars Arvidsson,

    De centrala datasystem för Göteborgs Stad som påverkas är bland annat mejlsystem, webbplatser, löne- ekonomi och välfärdssystem.



    Prenumerera så du inte missar något nytt!