2023-08-31 | 1 min läsning

Stora volymer i hamnen trots ovissa tider

Göteborgs hamn. Bild: Göteborgs Hamn AB
2023-08-31 | 1 min läsning
Trots en ekonomisk inbromsning både globalt och i Sverige ökar antalet containrar i Göteborgs hamn. Även kryssningsverksamheten går mot ytterligare en rekordsäsong.

Den här artikeln publicerades 2023-08-31 och kan ha hunnit bli inaktuell.

Göteborgs hamns volymrapport för första halvåret har kommit. Den visar att volymerna i hamnen fortsatt är stora. Enligt Claes Sundmark, försäljningschef på Göteborgs Hamns AB, är det ett resultat som framför allt beror på att svensk exportindustri fortsätter leverera.

– Generellt sett så såg vi ett ganska stort tapp på importen under första kvartalet, vilket är en logisk följd av minskad svensk köpkraft och ökad försiktighet. Men under våren och sommaren har importvolymerna successivt stabiliserats. Nu när vi blickar framåt mot hösten ser vi en ytterligare återhämtning på importsidan och ett fortsatt tryck i exporten, säger han.

Sveriges största bilhamn

Volymrapporten visar också att hamnen tar marknadsandelar från andra hamnar och att Göteborgs hamn fortfarande innehar positionen som Sveriges största bilhamn med god marginal. Antalet nya fordon som hanterades i Göteborgs hamn ökade med 12 procent under första halvåret.

I övrigt minskade den intraeuropeiska rorotrafiken med sex procent och hanteringen av energiprodukter i hamnen med 12 procent under de första sex månaderna.

Kryssningsverksamheten i Göteborgs hamn går mot en rekordsäsong med över 90 anlöp bokade, en ökning med 32 procent. För antalet passagerare på färja är ökningen 18 procent.

Läs mer: Göteborgs Hamn



Prenumerera så du inte missar något nytt!