2003-04-29 | 1 min läsning

Storsatsning vid sjösättningen av Götheborg

Sjösättningen av Ostindiefararen Götheborg kommer att direktsändas i tv. Kungen och drottningen deltar den 6 juni liksom en rad svenska artister. Arrangörerna räknar också med 30.000 besökare som deltar i festen vars program presenterades på tisdagen.

Det är första gången som fartyget får riktigt stor uppmärksamhet sedan det började byggas 1994. Det är tänkt att bli ett flaggskepp för svenskt näringsliv och svensk kultur

Hela Göteborg och hela Sverige ska kunna delta på nationaldagen. Ute på Eriksberg visas sjösättningen på storbildsskärmar. Det bjuds på fyrverkeri, artistuppträdande, historiska skådespel och utställningar kring hantverket. Det blir också möjligt att få gå ombord. Men det är risk för köer.

– Det är särskilt roligt att få vara på plats när ett viktigt mål nås i detta spännande projekt, säger Göran Johansson, kommunstyrelsens ordförande.

Han ser fram emot att fortsätta följa skeppet under utrustningsarbetet fram till dess att hon seglar mot Kina nästa höst.



Prenumerera så du inte missar något nytt!