2025-08-21 | 2 min läsning

Stort intresse för distansundervisning i grundskolan

Nu öppnar distansundervisning som särskilt stöd för elever från landets kommunala och fristående skolor. Rektor Anders Wallin ser fram emot att välkomna nya elever. Foto: Linda Swanberg
2025-08-21 | 2 min läsning
I höst har Göteborgs grundskoleförvaltning utökat satsningen på distansundervisning som särskilt stöd. Antalet elever har fördubblats och stödet är nu tillgängligt för elever från kommunala och fristående skolor i hela landet.

Hösten 2024 blev Göteborgs Stad, tillsammans med Uppsala kommun, först i Sverige med att erbjuda distansundervisning som särskilt stöd till elever i grundskolan. Stödet riktar sig till elever i årskurs 6–9 som inte kan delta i ordinarie undervisning på grund av dokumenterad medicinsk, psykisk eller social problematik.

Höstterminen 2024 och vårterminen 2025 tog Elyseum distans emot 15 respektive 20 elever från Göteborgs kommunala grundskolor. Från och med höstterminen 2025 utökas antalet platser till 40 elever. Samtidigt öppnar Göteborgs Stad upp för både fristående och kommunala skolor i hela landet.

–  Vi är glada över att kunna välkomna fler elever från olika delar av landet, säger Anders Wallin, rektor på Elyseum distans.

Så kommer verksamheten anpassas

Inför höstterminen sker flera satsningar för att anpassa verksamheten för fler elever.

– Vi kommer att se över hur vi kan organisera vårt arbete så att lärarna kan fokusera ännu mer på kärnuppdraget – att planera, genomföra och utvärdera undervisningen, berättar Anders Wallin.

Elyseum distans har även fått medel för utveckling av undervisning i VR-miljöer och inlett ett samarbete i form av en forskarcirkel tillsammans med Göteborgs universitet och Högskolan i Halmstad.

Forskningscirkeln syftar till att utveckla kunskaper att skapa virtuella miljöer där eleven kan träna ämnesundervisning och social utveckling som ett led i återgång till undervisning på plats i sin hemskola.

–  De virtuella miljöerna upplevs genom VR-glasögon som eleven använder i sin hemmiljö. Det finns ännu såpass få vetenskapligt utprövade metoder och arbetssätt att den kunskapen behöver växa fram i verksamheten. Ett sätt att stärka denna kunskapsutveckling är att arbeta med en forskningscirkel med lärare, forskare och skolledare tillsammans, säger Anders Wallin.

Goda resultat

Av de 20 elever som fått distansundervisning som särskilt stöd under vårterminen 2025 har 15 närmat sig undervisningen.

– Vi har sett goda resultat hos majoriteten av eleverna, berättar Anders Wallin, rektor på Elyseum distans. Fyra elever i årskurs 9 har nått full behörighet till gymnasiet, vilket är mycket glädjande, säger Anders Wallin.

– Resultaten och återkopplingen vi får från elever och vårdnadshavare visar att vi träffat rätt målgrupp, även om de är relativt få. Det handlar inte bara om att få betyg, utan om att hitta rätt stöd för varje individ.

Stort intresse inför höstterminen

Inför höstterminen 2025 hade rektorer i hela Sverige möjlighet att skicka in en förfrågan om distansundervisning som särskilt stöd för sina elever. Det kom in 51 förfrågningar från Kiruna till Helsingborg inför höstterminen Ungefär hälften av eleverna som startat i höst är från Göteborgs kommunala skolor, hälften från kommunala och fristående skolor i hela landet.



Prenumerera så du inte missar något nytt!