Tanken med filmen om korttidshem i Göteborgs Stad är att ge en inblick i vad korttidshem är. Filmen vänder sig till familjer och framtida stödassistenter.
– Jag tror att korttids är ett ställe där barnen får lov att vara utan mamma och pappa. Skapa sig ett eget liv, egna relationer och skaffa vänner med stöttning av personalen. Det betyder mycket för barnen och deras självständighet, säger Marie Bergström som är stödpedagog på Lilla Kapplandsgatans korttidshem.
Ska vara tryggt
Korttidshemmet är också av stor betydelse för föräldrar och syskon.
– De behöver avlösning och få kunna slappna av när barnet är på korttids. Det är också roligt för barnen att komma till en trygg och anpassad miljö.
Vad gör ni på ett korttidshem?
– Vi gör saker utifrån barnens intressen och vad de tycker är roligt. Korttids ska vara roligt, det är ju deras fritid. Vi är väldigt mycket utomhus och de flesta tycker om det. Korttids ska vara likt hur det är hemma. Det är barnen som gör det roligt att gå till jobbet, det är en förmån att få träffa dem och man gör en viktig insats så att de ska få ha det bra i sina liv och uppleva saker.
Hur var det att spela in filmen?
– Det var jättekul att få ge en bild av korttids och att få visa våra fina lokaler. Ellen (som spelar flickan i filmen) var så himla duktig, hon var fantastisk.
Barnen som är med i filmen är skådespelare som inte är på korttidshem annars. Ellen Melin som spelar huvudrollen rekryterades via scenkonstkollektivet KONSTRA. Filmen är gjord av filmaren Louise Bergman och beställd av social resursförvaltning. I september ändras tillgänglighetskraven och då ska filmer vara syntolkade.

Korttidshemmet ska vara en rolig plats. Personalen och barnen gör många olika aktiviteter. På bilden dansar stödpedagog Marie Bergström och Ellen Melin som spelar flickan i filmen om korttidshem i Göteborgs Stad. Foto: Louise Bergman/skärmdump från filmen
FAKTA | Kort om korttidshem
- Korttidshem är en tillfällig vistelse utanför hemmet alla dagar i veckan för att barn, unga och vuxna med funktionsvariation ska få miljöombyte och för att familjerna ska få avlastning.
- Göteborgs Stad har fem korttidshem, varav ett är för vuxna.
- Korttidshem är en insats enligt LSS. Om du behöver korttidshem vänder du dig till socialkontoret i stadsdelen där du bor.
- Här kan du läsa mer om korttidshem i Göteborgs Stad