Ted Hesselbom blir från årsskiftet ny chef för Röhsska museet i Göteborg. Han är idag creative director vid reklam- och pr-byrån Hesselboms universum i Stockholm och efterträder Elsebeth Welander-Berggren som i somras lämnade Röhsska för att bli överintendent på Pris Eugens Waldemarsudde.
– Göteborgs kulturförvaltnings visioner och mål vad gäller mångfald och tillgänglighet för alla, imponerar på mig och är det som fick mig att tro på att jag kan bidra med något som chef på Röhsska, säger Ted Hesselbom som bott halva livet i Malmö och halva i Stockholm.
Fortsätter ha internationellt perspektiv
Ted Hesselbom, som är född 1960, har en diger meritlista inom design, mode och kultur. Han är utbildad i grafisk design på Konstfack och har bland mycket annat formgivit Nationalmuseums årsbok 2006.
– Nu ser jag fram mot att få verka från Göteborg, men jag kommer att fortsätta att ha ett internationellt perspektiv, säger han.