Foto: Klas Eriksson

2023-07-03 | 1 min läsning

Tre museitips i sommar

Vill du gå på museum eller gå på stadsvandring? Då finns det många möjligheter i Göteborg. Göteborgs Stadsmuseum, Sjöfartsmuseet Akvariet och Göteborgs konsthall är tre av dem.

Jubileumsvandringar i sommar

Göteborg firar 400 år och Göteborgs stadsmuseum ordnar både visningar och stadsvandringar i sommar. Det blir en jubileumsvandring, en vandring på Skansen Kronan i spåren av den befästa staden och på Carolus Rex blir det en familjevisning. Det blir även visningar av hus och trädgård på Lilla Änggården.  

Nytt akvarium

På Sjöfartsmuseet Akvariet går det att utforska livet både under, vid och ovanför vattenytan. Museet har byggts om och fått ett nytt akvarium, nya utställningar och en ny entré. Sjöfartsmuseet Akvariet har också stadsvandringar i sommar med maritimt tema. Då får man upptäcka krogar och busliv, Gathenhielmska reservatet, kyrkogårdar och gatunamn.  

Firar 100 år

Göteborgs konsthall firar 100 år i år. Där visas utställningen Jag föreställer mig ett hem. Det är en vildvuxen grupputställning som lyfter konstnärer som bor och verkar i Göteborg i dag. Det är en hyllning till den lokala konstscenen, men också en spegling av staden. På Götaplatsen finns allkonstverket Drömmars monument där det kommer att hända många olika saker under sommaren.  

Sjöfartsmuseet har byggts om och bland annat fått ett nytt akvarium. Foto: Petra Lundgren



Prenumerera så du inte missar något nytt!