2010-05-11 | 2 min läsning

    Trycket stort på Biskopsgårdens företagsrådgivning

    15 företag har redan startat. Ett tiotal till är på gång. Resultatet för Biskopsgårdens företagsservice är över förväntan. "Tillflödet av människor är konstant och intresset enormt. Vi har blivit en träffpunkt i stadsdelen", säger projektledaren Raimo Sköld.

    Den här artikeln publicerades 2010-05-11 och kan ha hunnit bli inaktuell.

    Biskopsgårdens företagsservice har funnits sedan april förra året och projektet pågår till slutet av 2011. Både den som vill bli företagare och den som redan är det är välkommen för råd och stöd.

    Sedan oktober har företagsservice genomfört sammanlagt 120 konsultationer.

    − Nya människor kommer till oss varje dag och de som varit här förut kommer tillbaka. Jag har märkt att vi fyller en stor social funktion och är en kontaktpunkt, säger Raimo Sköld.

    Företagsidéer inom 70 olika branscher

    Även starta-eget-kvällarna har varit välbesökta och många vill delta i den företagarutbildning som anordnas. Till hösten är två kurser planerade och båda är redan fullbokade.

    Bredden på vilka företag som startas är stor. De 120 registrerade konsultationerna rör 70 olika branscher, även om en liten tonvikt ligger på restaurang, gatukök och kroppsvård.

    Raimo Sköld säger att han är överraskad av både bredd och tyngd på de företag som planeras.

    − Vi möter idéer inom allt från byggbranschen till större, industriella verksamheter, säger han.

    Aktiebolagen ökar

    Dessutom är allt fler intresserade av att starta aktiebolag.

    − Sedan aktiekapitalkraven sänktes från 100.000 kronor till 50.000 och man avskaffade revisorstvånget, är det fler som kan tänka sig ett aktiebolag, säger Raimo Sköld.

    Också jämställdhetsarbetet har gått bättre än väntat. Av konsultationerna var 50 kvinnor och 70 män. Samtidigt finns 21 nationaliteter representerade.

    Fotnot:
    Biskopsgårdens företagsrådgivning är en del av EU-projektet TillVäxt Biskopsgården som fått närmare 19 miljoner av EU:s regionala strukturfond. Projektet pågår i tre år och under den perioden hoppas man att Biskopsgården får 70 nya företag.



    Prenumerera så du inte missar något nytt!