Ung, svensk och muslim
Den här artikeln publicerades 2003-04-17 och kan ha hunnit bli inaktuell.
Markus, 16, konverterade till islam, tillsammans med sin yngre bror, för ett år sedan.Mamma är från Kina och pappa är svensk.
Hans mamma konverterade för två år sedan. Islam är hennes tredje religion. Innan var hon även buddhist och kristen. Hon hittade religionen genom sina muslimska väninnor och i dag bär hon även slöja.
Markus var tidigare en kristen, döpt kille som aldrig hade tänkt på islam innan.Hans nyfikenhet väcktes när hans mamma berättade litet om religionen.
Det fick honom att söka och vilja lära sig mer. Han skrev ett arbete om islam i skolan och läste Koranen på engelska och svenska.
– Mitt liv har ändrats till det bättre, säger Markus.
Han menar att islam hjälper honom att undvika dåliga handlingar som att röka och dricka alkohol och att han blivit en mer harmonisk och lugn människa. Han valde islam för att komma till paradiset. För att han ska göra det följer han reglerna.
Markus besöker moskén varje fredag, äter inte fläskkött, dricker inte alkohol och drömmer om att få göra pilgrimsfärden till Mecka. När Markus och hans tre år yngre bror skulle konvertera blev många i församlingen mycket förvånade. Två bröder som konverterar samtidigt var något som inte händer så ofta. Men de blev bemötta med öppna armar.
Pappan känner till mammans nya religion. Men vad han inte vet är att även hans båda söner konverterat.
– Jag kommer aldrig att berätta det för honom, säger Markus.
Han kan inte ge någon exakt anledning till varför han inte berättar. Men rädslan tar över. Markus har många gånger varit nära att bli avslöjad, men han har alltid klarat sig undan.
– En dag kommer jag att bli avslöjad, utan tvekan, säger han.
Men Markus vill helst vara över 18 år om han skulle bli avslöjad. Att leva med en hemlighet i hela livet fungerar inte. Det är bara en tidsfråga innan han blir upptäckt. Men han tycker det är värt att leva som han lever för islam. Han lär sig trots allt bra saker inom islam.
De gamla vännerna vet inte heller om religionsbytet. Han tror att det är tveksamt om de någonsin får veta. Även bland dem har det varit nära att han blivit avslöjad. Så var det när månaden Ramadan var inne. Markus kunde då inte fasta alla dagarna, för då skulle han ha avslöjat sig.
Men självklart har han fått nya vänner bland muslimerna. Där behöver han inte dölja vem han egentligen är. Han har bestämt sig för att behålla sitt svenska, kristna namn, men kan ändra det längre fram. Än så länge är det ingenting han tänker mycket på.
Markus lever med en hemlighet och kommer att göra det ett bra tag till. Det är bara en tidsfråga innan han blir avslöjad. Men rädslan för att pappa ska få veta hindrar honom ändå inte från att förbli en muslim.
Nozha Amezeane
Fotnot:
Markus heter något annat i verkligheten.
http://www.munkeback.educ.goteborg.se/
![]()