2006-03-15 | 3 min läsning

Unga dokumentärfilmare möts på filmfestival på Draken

Nu är det dags för filmfestival i Göteborg. På torsdagen blir det nervpirrande final på biografen Draken för hundratals gymnasieelever som gjort dokumentärfilmer på temat mänskliga rättigheter. Sex vinnande filmer ska visas.

– Först under festivalen på torsdag blir det officiellt vilka sex filmer som visas upp. Några av filmerna är riktigt starka, som ett slag i magen. Det ska bli spännande att se publikens reaktioner, säger projektledare Martin Rydehn.

”Flera är riktigt bra!”

Dokumentärfilmsprojektet Angeläget startade i höstas med att samtliga 19 gymnasieskolor i regionen som har inriktning rörlig bild på schemat bjöds in att göra dokumentärfilmer kring FN:s mänskliga rättigheter, men utifrån elevernas vardag.

Det kunde handla om mobbning, sexuella trakasserier, yttrandefrihet eller rasism.

– Femton skolor nappade, så uppslutningen har varit mycket bra. Totalt har eleverna gjort 58 dokumentärfilmer. Det handlar om hemlöshet, flyktingar, diskriminering, våld mot kvinnor och hatbrott – och flera är alltså riktigt bra, säger Martin Rydehn.

Jury har valt sex vinnare

En jury bestående av dokumentärfilmaren Helen Ahlsson, filmskaparen Ruben Östlund samt Maja Åberg från Amnesty har tittat på filmerna, som är 6-8 minuter långa. Och nu har juryn valt ut sex vinnare.

– Fast nån tävling i egentlig mening är det inte. De sex filmteamen får ett diplom, men den verkliga trofén är ju att deras film visas upp inför 500 personer på Draken – elever, lärare och speciellt inbjudna, säger Martin Rydehn.

Dessutom har de sex utvalda filmerna satts i händerna på sex personer som alla är inflytelserika i sitt fält, till exempel Amnestys generalsekreterare Carl Söderbergh, artisten Daniel Lemma och kulturpolitikern Johnny Nilsson från Västra Götalandsregionen.

– De sex personerna är valda för att de har nån anknytning till filmernas innehåll och kommer att göra personliga reflektioner kring ”sin” film. Fem av dem är med på Draken, den sjätte är med via en videoinspelning, berättar Martin Rydehn.

Fler ska få se de angelägna filmerna

På Draken bjuds det också på poesi, dans och ung musik, bland annat soulartisten Jaqee från Göteborg. Sedan blir det mingel på restaurang Respekt, med konstinstallation och The Ultimate, som nyligen vann SM i breakdance.

Men dokumentärfilmsprojektet är inte slut i och med torsdagens festival.

– En större del av filmerna ska brännas på en dvd-skiva som ska distribueras till alla deltagande skolor och till samtliga 49 kommuner i Västra Götaland. Vår förhoppning är att man ordnar lokala visningar, så att många fler får se de här angelägna filmerna, säger Martin Rydehn.

F otnot:
Projektet ”Angeläget – om mänskliga rättigheter” sker i samverkan mellan en rad aktörer. Bakom satsningen står Amnesty International, KulturUngdom, GR Utbildning, Skolbio Göteborg, Mediapoolen, Myndigheten för skolutveckling, Utbildningsradion, Folkets bio och Världskulturmuseet. Projektet medfinansieras av Västra Götalandsregionen, Levande Historia i Göteborg och Kulturförvaltningen i Göteborg.



Prenumerera så du inte missar något nytt!