– Att lägga både högskoleutbildningen och den verksamhetsförlagda praktiken i lokalsamhället är unikt; jag tror det är unikt i hela Sverige, säger Lasse Fryk, lärare vid Göteborgs universitet.
– Vad som också är unikt är den samhällspedagogiska inriktningen inom lärarutbildningen, som är en ettårig 40-poängskurs. Den finns inte någon annanstans i landet, lägger han till.
Utflyttad från universitetet
Hösten 2004 flyttade en klass sin utbildning till bostadsområdet Eriksbo i Lärjedalen för att fokusera på samspelet omvärlden och skolan i vid mening.
I på tisdagen visar universitetet och stadsdelen upp sina erfarenheter och kunskaper från att ha både utbildning och praktik i lokalsamhället.
Detta genom kortföreläsningar och bemannade informationsstationer i fritidsgården Mixgården, under Hammarbadet strax nedanför Hammarkulletorget.
Större frihet, mer ansvar
– Den första kullen studenter, som gick ut för ett år sedan, var genomgående väldigt positiva. Framför allt tyckte de att arbetsformerna var spännande. De får större frihet och mer ansvar än inne på högskolan och arbetar med projekt som växer fram naturligt, förklarar Lasse Fryk.
Studenterna, som medverkar under tisdagen, tillhör den andra utbildningsomgången och blir klara vid terminsslutet. Någon helhetsutvärdering är ännu inte gjord men de har under hela året visat stort intresse och stort engagemang för uppgifterna.
Samverkar över traditionella gränser
Samarbetet med stadsdelsförvaltningen är tätt och nära både för personalen och studenterna, och avspeglas även i organisationen genom att både Lärjedalens och universitetets praktiksamordnare ingår i arbetslaget.
De samarbetar med att finna praktikplatser inom stadsdelsförvaltningens skolor eller någon annanstans och besöker dem regelbundet på arbetsenheterna.
Fotnot:
Samarbetet mellan institutionen för socialt arbete och Lärjedalens stadsdelsförvaltning startade redan 1988, men då handlade det om högskoleutbildning och verksamhetsförlagd praktik för socionomutbildningens studenter.