2003-01-30 | 2 min läsning

Universitet skapar intellektuell mötesplats

Göteborgs universitet ska bygga en akademisk retreat- och konferensanläggning på Jonsereds herrgård i Partille kommun. Förhoppningen är att det tvärkulturella centrat ska skapa en inspirerande miljö för forskare, författare och andra som behöver lugn och ro för att tänka och skriva.

-Till Jonsered ska man också kunna komma när man i sin egen vetenskapliga eller konstnärliga verksamhet är beroende av att vara ensam. En del av anläggningen blir därför ett gästhem. Dit ska till exempel forskare, lärare och författare kunna dra sig tillbaka för att koncentrerat kunna arbeta i en stimulerande miljö, säger Bengt-Ove Boström. Han är vicerektor för kvalitetsfrågor vid Göteborgs universitet och ordförande i den arbetsgrupp som drivit Jonseredsprojektet.

Intellektuellt hus

Universitetet hoppas på ett öppet intellektuellt hus där det regelbundet arrangeras seminarier och konferenser kring angelägna frågor. Bengt-Ove Boström hoppas också kunna bjuda in intressanta forskare, politiker och kulturpersonligheter från andra länder.

Dröm lång tid

Det har funnits en dröm om en sådan här mötesplats länge enligt Bengt-Ove Boström. Göteborgs universitet är ett av landets största med en stor bredd där det finns behov av ökad samverkan. Han hoppas kunna skapa bättre förutsättningar för det med anläggningen.

3DF4.gif
– Vad vi sökte var ett ställe inte alltför långt från Göteborg, något avsides och naturskönt beläget men ändå lätt att nå med olika transportmedel. Jonsereds herrgård är så nära det idealet man kan komma, säger Bengt-Ove Boström.

Sigtunastiftelsen och San Michele på Capri är förebilder för anläggningen som börjar byggas nästa år.



Prenumerera så du inte missar något nytt!