Upprustningen av Saluhallen fortsätter
Upprustningen av den 120 år gamla byggnaden inleddes i april 2010. Sex butiker med verksamhet i den östra delen fick då flytta ut till en tillfällig paviljong på Kungstorget. Till jul skulle arbetet vara klart trodde man, men så blev det alltså inte.
– Huset var i sämre skick än befarat, säger Jesper Lundell på Higabgruppen som äger byggnaden.
Eftersom butiksverksamheten pågår som vanligt i huvuddelen av Saluhallen har renoveringsarbetet inte heller kunnat skyndas på allt för mycket.
Mer måste åtgärdas
Den tidsplan som gäller nu säger att butikerna i paviljongen får flytta tillbaka in i hallen den 1 april. Då är första etappen av upprustningen klar. Förutom butiksytorna i östra delen av byggnaden har då även källaren, omklädningsrum och ventilationssystemet åtgärdats.
– I februari fattar styrelsen beslut om fortsättningen på upprustningen. Det behöver göras mer, säger Jesper Lundell.
Fotnot:
De butiker som håller till i paviljongen fram till april är KG Baren, SO Larsson, Frukt Larsson, Flickorna Kanold, Delikatesshörnan och Alexandras Grekiska Oliver.