Ta båten ut i skärgården med ditt sommarlovskort. Foto: Lo Birgersson
Mellan Strömstad i norr, Svenljunga i söder, Karlsborg i öster och Kosteröarna i väster kan elever resa gratis i sommar. Det är så långt sommarlovskortet sträcker sig och ungdomar kan resa i hela Västra Götaland, hela sommaren, dygnet runt. Med spårvagn, buss, båt och tåg.
– Med sommarlovskorten får ungdomarna ökad rörelseförmåga och social delaktighet, oavsett socioekonomisk bakgrund eller situation. Det är ett sätt att stärka Göteborgs Stads arbete för att fler barn och unga ska ha en tillgänglig och meningsfull fritid, säger Amela Begovic Ankar på stadsmiljöförvaltningen.
5258 resor med sommarlovskort
Sommaren 2025 gjorde 292 elever i åldrarna 12 till 20 år sammanlagt 5 258 resor med sitt sommarlovskort. Genom att resorna varit avgiftsfria sparade de i snitt cirka 900 kronor i avgifter.
Förutom kanske självklara resmål som att åka till badplatsen eller till stan med kompisar samt till och från sommarjobb, finns det mycket man kan använda sitt sommarlovskort till. Som allsång i Positivparken i Frölunda, en slagverkskurs i Pilens fritidsgård, filmkollo i Bergsjön eller indiemusikfestival i Flunsåsparken.

Lite längre bort ligger Gunnebo slott, Tjolöholms slott och Nääs slott som alla erbjuder spännande historia och gott fika. Eller kanske åka ännu längre bort och roa sig på Fallens dagar i Trollhättan, Potatisfestivalen i Alingsås eller med shopping i Borås?
– Jag kommer att åka in till stan för att sommarjobba och kolla fotbolls-VM på storskärmar. Och åka till Alingsås där jag har mycket kompisar, säger Thea på Bernadottegymnasiet.