Återvinningspråmen startar sin tur längst älven på påskdagen, 17 april. Foto: Lo Birgersson

2022-04-12 | 1 min läsning

Vårpremiär för återvinningspråmen

Återvinningspråmen startar sin vårtur på Göta älv den 17 april och det är en större pråm än tidigare. “Nytt för i år är att vi även tar emot textilavfall för återbruk och återvinning”, säger Peter Årnes, avfallsstrateg på Kretslopp och vatten.

Den flytande återvinningscentralen startade som ett projekt 2019. Göteborgarna uppskattade den och återvinningspråmen har fortsatt att lägga till vid kajerna både höst och vår.

– Pråmen underlättar återvinningen för göteborgare som bor centralt och minskar behovet av bil. Den avlastar även återvinningscentralen i Högsbo där det ofta är långa köer, säger Peter Årnes.



Prenumerera så du inte missar något nytt!

FAKTA | Återvinningspråmen

Det här kan du lämna

Det går att lämna i stort sett allt på pråmen som på en återvinningscentral på land: brännbart och obrännbart grovavfall, farligt avfall och elektronik. Det går även att lämna saker för återbruk, i samarbete med Björkåfrihet, och i år även textil.

Det här kan du inte lämna

Det går inte att lämna vitvaror, jordmassor och trädgårdsavfall eftersom lastkapaciteten är begränsad. Det går heller inte att lämna förpackningar och tidningar, de ska lämnas på en återvinningsstation.

Lägger till vid fyra kajer

Det går att besöka återvinningspråmen hur många gånger man vill och det behövs inget ÅVC-kort. Återvinningspråmen lägger till vid Eriksbergstorget, Sannegårdshamnen, Stigbergstorget (mot fiskhamnen) och Skeppsbron. Tidtabell finns i länken nedan. Avfallet fraktas till Marieholm där det lastas av.