2005-11-25 | 3 min läsning

    Vårt Göteborg rapporterar om ljusbränderna i december

    För tredje året i rad kommer Vårt Göteborgs nätupplaga att fortlöpande uppdatera hur många gånger räddningstjänsten i Storgöteborg fått rycka ut till bränder orsakade av glömda stearinljus.

    Följ ljusbränderna på Vårt Göteborg >>>

    Statistiken talar sitt tydliga språk – de flesta bostadsbränder inträffar i december. Varje år går räddningstjänsten ut i informationskampanjer för att göra fler uppmärksamma på riskerna, och pekar på vikten av att ha en bra och fungerande brandvarnare.

    ”Siffrorna har blivit lägre”

    5C4C.jpg– Det är ett evigt tjat om batterier till brandvarnare. Men jag är optimist och vill säga att siffrorna blivit lägre. Dels tack vare information, dels för att folk använder brandvarnare, konstaterar Claes Tornberg, brandorsaksutredare på Räddningstjänsten i Stor- göteborg.

    – Men vi har också ett mörkertal, alla ljusbränder får vi inte reda på, fortsätter han.

    Till helgen är det första advent igen, och på lördag 26 november är den första av två lördagförmiddagar före jul som räddningstjänsten går ut på torgen i Göteborg och några av kranskommunerna.

    Då finns brandmän på plats och kan svara på frågor från allmänheten, förutsatt att de inte blir tvungna att åka ut på larm.

    Visar brinnande oljekastruller

    – Folk frågar till exempel ifall elljusstakar är farliga. Men det är de inte, de kan lysa dygnet runt utan fara, betygar Claes Tornberg.

    – Brandmännen på torgen kommer också att köra en demonstration för att visa hur det kan brinna i advents- ljusstakar och oljekastruller.

    Andra chansen att träffa brandmän blir lördag den 10 december.

    Följ ljusbränderna på Vårt Göteborg >>>

    Brandmän på stan:
    26 november och 10 december på Frölunda Torg, ICA Maxi Mölndal, Mölndals bro, Harry Hjörnes plats, MC Donalds Backaplan, Angereds torg, ICA Maxi Torslanda, COOP Kållered, Kungsmässan och Partille Centrum.

    Räddningstjänstens december-kom-i-håg:

    • Lämna aldrig ett levande ljus obevakat. En god regel är att den som har tänt ljuset ansvarar för att det släcks.
    • Dekorera inte ljusstaken med mossa, bomull eller annat material som kan ta eld.
    • Blockera inte trappor och korridorer, tänk på att detta är utrymningsvägar om något skulle hända.
    • Skym inte nödutgångsskyltar med julpynt.
    • Kontrollera att brandvarnaren fungerar. Byt batteri regelbundet.

    5392_2.jpg



    Prenumerera så du inte missar något nytt!