Varje dag går Yaima Batlle, måltidsbiträde, och hennes kollegor den extra milen för att ge 355 barn en positiv upplevelse när de besöker sin matsal. Här har bamba blivit något mer än en matsal, och det märks på stämningen att det är en viktig mötesplats för elever och personal.
– Jag försöker ge alla som kommer till matsalen min glädje. Jag delar min glädje – det är jätteviktigt för mig, berättar Yaima.
Det stora i det lilla
Här vet man att detaljer gör skillnad. Maten garneras ömsint, salladsbuffén är i klanderfri ordning – och svinnet omvandlas till kreativa extratillbehör. När vi besöker matsalen får vi prova tre välkomponerade röror, helt gjorda på resterna från tidigare måltider, och i köket står Yaima och gör en potatiskaka av överblivet potatismos. Men engagemanget går djupare än så.
Yaima har en djup relation med barnen. De samtalar om smått och stort, skrattar – och dansar tillsammans. Det har gett henne en särskild plats på Lerlyckeskolan.
”Jag använder många olika kryddor”
För Yaima är det viktigt att noggrant ta vara på de resurser som finns. Och för det krävs det kreativitet. Som utbildad kock har hon nära till att prova nya vägar att förädla och förgylla.
– Jag använder många olika kryddor. En av mina favoriter är absolut oregano, skrattar Yaima.
Den här månadens upplaga av en på tiotusen är en historia om matglädje, familjeband – och om lök.