Ylva och Ernesto är klara för spårvagns-SM
Tio spårvagnsförare gjorde upp om titeln i årets GS-mästerskap. Tävlingen avgjordes på Ringödepån och handlade om både precision, teknik och förmågan att hålla nerverna i styr.
Förarna fick bland annat försöka köra i 30 kilometer i timmen utan att se hastighetsmätaren, backa mot hinder och stanna vagnen så exakt som möjligt. Allt skulle dessutom göras under tidspress, där den som klarar momenten snabbast vinner.
Tävlade med pedalvagn
I årets tävling körde förarna en spårvagn av den klassiska äldre modellen M29, som manövreras med pedaler. Det skiljer sig från tidigare år, då GS-mästerskapet har genomförts med de nyare M31-vagnarna som körs med joystick.
– I och med att SM kommer att äga rum i Malmköping så blir det med största sannolikhet en tävling med veteran- och pedalvagnar. Så därför ville vi testa de tävlandes pedalteknik i dag, säger Emelie Hallman, spårvagnsförare och tävlingsledare.
Ett av de svåraste momenten var att få till stoppet med sista dörren över poängbrädan. Där krävdes både känsla för vagnens rörelse och hög precision.
Möter andra spårvagnsstäder
Den 5 september arrangeras den första upplagan av spårvagns-SM i Malmköping. Där möts förare från Sveriges fyra spårvagnsstäder: Göteborg, Stockholm, Norrköping och Lund.
För Göteborg blir det alltså Ernesto Gutierrez och Ylva Viibus som tävlar. Under sommaren kan alla som vill följa deras väg mot mästerskapet via Göteborgs Spårvägars Instagram.
GS-mästerskapet 2026
- Vinnare: Ylva Viibus och Ernesto Gutierrez
- Plats: Ringödepån i Göteborg
- Tävlingsvagn: Den klassiska M29-vagnen
- Tävlingsmoment: Bland annat precisionsstopp, körning i 30 kilometer i timmen med övertäckt mätare och backa mot hinder.
- Nästa steg: Spårvagns-SM i Malmköping den 5 september
- Deltagande städer i SM: Göteborg, Stockholm, Norrköping och Lund
Länk: Göteborgs Spårvägar