Vill öka cyklandet. Den som cyklar förbi Ullevi på onsdagen har chans att få en cykelhjälm gratis. Göteborgs Stads trafikkontor, cykelpolisen och NTF står bakom det generösa erbjudandet.

– Vi vill inspirera till ökat cyklande i Göteborg och en hjälm gör cykelresan mycket säkrare, eftersom risken för skallskador minskar radikalt, säger Magnus Jäderberg på trafikkontoret.

– Och riktigt fina hjälmar är det!

Magnus Jäderberg ska själv att vara på plats och delta i hjälmutdelningen som kommer att pågå i ett par timmar på förmiddagen.

Cykelpoliser på plats
¬Då får cykelpoliserna en chans att prata med cyklisterna, inte bara jaga dem med böter, och trafikkontoret och NTF (Nationalföreningen för trafiksäkerhetens främjande), kan informera om vad de gör på cykelområdet.

– Det blir en mini-happenning, som jag hoppas att alla ska uppskatta, säger Magnus Jäderberg.

Trafikkontoret har bekostat ett 30-tal hjälmar.