Nu startar bygget av den nya högstadieskolan i Björlanda på Hisingen. På tisdagen togs det första spadtaget och till höstterminen 2005 ska skolan stå klar att ta emot 500 elever i årskurs 6-9.

Torslanda är en stadsdel som växer så det knakar.

Inte minst barnfamiljer flyttar in och därför behövs en ny högstadieskola utöver de två som finns idag, Nordlycke- skolan och Torslandaskolan.

Den nya skolan, som inte fått något namn ännu, byggs ute på en äng söder om vägkrysset Skra Bro vid Kongahällavägen.

Skolan kostar 100 miljoner kronor att bygga, inklusive ett bibliotek och en fotbollsplan. Sedan tillkommer kostnader för en idrottshall i anslutning till skolan.

5F2E.jpg

Elever från Björlandagården uppträdde med vimplar och visselpipor under spadtagsceremonin i Björlanda.